دامنه یا دامین (Domain) در فارسی به معنی قلمرو یا گستره می باشد که محور اصلی وب سایت ها و کلیه فعالیتهای آنلاین و تجارتهای الکترونیکی است. نام دامنه (Domain) نشان دهنده محتوا و خلاصه مطالب و عناوینی است که کاربر اینترنتی انتظار دارد با آن روبرو شود. به عبارتی دیگر نام دامنه (Domain) گویای هدف سازنده وب سایت است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو انتخاب نام دامنه بسیار حیاتی و تاثیرگذار است. نامی که برای سایت خود انتخاب می کنید باید کوتاه و گویای فعالیت شما باشد.
تلفظ صحیح کلمه domain بر اساس دیکشنری American Cambridge به صورت /doʊˈmeɪn/, /də-/ است . در ایران بعضی ها به دامین ، دومین یا دوماین هم میگن !
داشتن یک نام مناسب برای وب سایت کمک شایانی در موفقیت وب سایت شما خواهد داشت. عواملی همچون تعداد حروف کمتر تشابه نام با آنچه وب سایت ارائه می دهد ٬ پرهیز از املای نامانوس ٬ خوش آهنگ بودن و عوامل دیگر تأثیر زیادی در پیشرفت وب سایت دارد.

اجزای تشکیل دهنده دامنه
همانگونه که میدانید نام یک وب سایت اینترنتی از سه بخش تشکیل شده که هر بخش با یک نقطه از بخش دیگر جدا شده است که چنانچه بخواهیم هر قسمت را بررسی کنیم. از راست به چپ به قرار زیر است :
بخش اول یک دامین نشان دهنده ماهیت دامین هست برای مثال www مخفف World Wide Web می باشد .
بخش دوم همان عنوان brand و یا اسم تجاری وب سایت است که خود صاحب دامین انتخاب میکند .
بخش سوم که اکثر ما با عنوان پسوند می شناسیم به اصطلاح دامین سطح بالا TLD و یا Top-Level Domain نامیده میشه . پسوند دامین نشان دهنده زمینه کاری و موقعیت جغرافیایی یک وب سایت می باشد.

انواع دامین
com:یکی از شناخته شده ترین دامنه های موجود در وب که مخفف واژه Commercial به معنای تجاری است. کاربردهای گسترده و متداول بودن این دامنه موجب شده است که بسیاری از شرکتهای تجاری و غیر تجاری از این دامنه استفاده نمایند.
net:این دامنه که مخفف واژه Network به معنای شبکه است، معمولاً توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار میگیرد.
org:این دامنه که مخفف واژه Organizations به معنای سازمان یا تشکیلات است و معمولاً توسط مؤسسات و سازمانهای غیرانتفاعی که غالباً فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند، مورد استفاده قرار میگیرد.
info:این دامنه که مخفف واژه Information به معنای اطلاعات است، معمولاً برای سایتهایی مورد استفاده قرار میگیرند که به نوعی با امر اطلاع رسانی سروکار دارند.
biz:این دامنه که مخفف واژه Business به معنای تجارت است، معمولاً توسط سازمانها و مؤسسات مرتبط با کسب و کار و همچنین تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار میگیرد.
in:دامنه ملی کشور هند است که به دلیل تشابه با مخفف واژه internet مورد توجه شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی قرار گرفته است.
co:دامنه ملی کشور کلمبیا است که به دلیل تشابه بسیار زیاد آن به دامنه com مورد استقبال قرار گرفته است.
ir:دامنه ملی کشور ایران است و سازمانها، شرکتهای داخل کشور و همچنین اشخاص با تابعیت ایرانی میتوانند از این دامنه استفاده کنند.
co.ir , ac.ir , id.ir , gov.ir ,net.ir , org.ir , sch.ir:از دامنههای تحت دامنه ملی ir می باشند که توسط سازمانها و شرکتهای داخلی ثبت شده، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دارای مجوز رسمی، مدارس تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران،اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار میگیرد.

آدرس

میدان شهدای هفتم تیر، خـیـابـان مـانـی،پـلـاک52

تماس با ما

76 40 30 88 - 021 info{at}nikagroup.ir